Herbert Slavík
fotograf

/*1963/

V letech 1990–2002 vedoucí fotooddělení MF DNES a zakladatel fotografické agentury MAFA, od roku 2003 volný fotograf, 2016 předseda správní rady Czech Photo o.p.s. Držitel ocenění za nejlepší sportovní fotografii roku 1986, 1996, 1997.

V roce 1989 fotografoval zakázaná protestní shromáždění v Praze, útěk východoněmeckých občanů přes Velvyslanectví SRN v Praze, pád berlínské zdi, založení Občanského fóra, volbu Václava Havla československým prezidentem. Tyto fotografie byly poprvé vystaveny v roce 1990 v německém Augsburgu pod názvem Sametová revoluce. V letech 1990–1993 doprovázel jako fotograf MF Dnes prezidenta Václava Havla při jeho zahraničních i domácích cestách.

Portrétování českých osobností v rámci dlouhodobého projektu Tváře, kterému se autor systematicky věnuje od 90. let, je jedním z jeho dvou hlavních témat. V roce 2002 byla jeho tvorba oceněna grantem primátora hlavního města Prahy za cyklus fotografií významných pražských osobností. V roce 2003 představil první část projektu Tváře při souborných samostatných výstavách v Praze a v Moskvě a v roce 2004 v Los Angeles. Ve spolupráci s deníkem Mladá fronta DNES realizuje od roku 2004 projekt Češi roku, zachycující na společných fotografiích nejvýraznější aktéry společenského dění uplynulých dvanácti měsíců.

V roce 2005 získal hlavní cenu v kategorii Umění soutěže Czech Press Photo za sérii portrétů z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, která byla pod názvem Hosté/Guests ve stejném roce vystavena v Los Angeles. Realizace dlouhodobého projektu Tváře vyústila ve spoluautorství Herberta Slavíka na projektu komunikační kampaně k českému předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2009. Soubor fotografií s názvem Tváře CZ 2009 byl ve stejném roce vystaven v sídle Rady EU v Bruselu. V roce 2010 rozšířil kolekci fotografií Tváře o vojáky působící v zahraničních misích Armády České republiky, především v Afghánistánu. Soubor fotografií byl české veřejnosti představen v rámci putovní výstavy a stejnojmenné publikace Tváře české armády.

U příležitosti 800. výročí narození svaté Anežky České byly na přelomu roku 2011 a 2012 v prostorách Papežské univerzity sv. Kříže ve Vatikánu vystaveny, pod názvem Anežský zázrak – Listopad 1989, fotografie dokumentující svatořečení Anežky Přemyslovny papežem Janem Pavlem II. v listopadu 1989.

Osobnosti veřejného života byly i tématem souborů fotografií Plzeňské ikony, realizovaných letech 2010–2012 v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Od září do listopadu 2012 proběhla výstava Herbert Slavík: Dvacet let v Česku. Soubor fotografií vystavených v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze zahrnoval záběry z nejdůležitějších událostí, které předcházely rozdělení Československa a vývoj v České republice od r. 1993, včetně portrétů známých českých osobností.

Významnou součástí tvorby Herberta Slavíka je také sportovní fotografie, které se věnuje od začátku své kariéry dodnes. Od roku 1992 se účastnil olympijských her, nejprve jako fotoreportér deníku MF DNES a později jako volný fotograf v rámci spolupráce s Českým olympijským výborem. Dokumentace sportovního dění, úspěchy českých sportovců, ale i zcela abstraktní fotografie byly poprvé prezentovány v souborné výstavě s názvem Jeux/Hry/Games v roce 2005 na Staroměstské radnici v Praze. Výstava byla poté úspěšně prezentována v Paříži. U příležitosti Olympijských her v Soči proběhla výstava sportovních fotografií v Moskvě a výstava Czech Team v Olympijském parku v Praze na Letné.

Jeho práce jsou zastoupeny i ve stálých sbírkách například Victoria and Albert Museum v Londýně, Muzeu Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Od roku 2013 spolupracuje při organizaci soutěže Czech Press Photo, kde byl v posledních letech také členem mezinárodní poroty a kurátorem výstavy pořádané na Staroměstské radnici v Praze. V letech 2015 – 2016 byl členem a předsedou správní rady společnosti Czech Photo o.p.s., která je organizátorem soutěže Czech Press Photo.

Kontakt

WWA photo
Kristina Faltová
produkce@herbertslavik.cz
+420 724 300 207

© Herbert Slavík - Použití fotografií pouze se souhlasem autora